środa, 20 marca 2019 r.
Nauka
19.03.2019 19:19
8 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Tlenek węgla nie musi zawsze oznaczać śmierci. Bezbarwny, bezwonny gaz, tak niebezpieczny na Ziemi, może oznaczać życie, tyle że na... obcych planetach. Piszą o tym na łamach czasopisma "The Astrophysical Journal" naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego Riverside. Wyniki prowadzonych przez nich analiz i symulacji wskazują na to, że tlenek węgla w atmosferze może być oznaką istnienia prostych form życia. Już niedługo, z pomocą najnowocześniejszej aparatury, astronomowie będą w stanie takie sygnały wypatrywać.

Czytaj więcej »

19.03.2019 13:48
9 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
"W walce z rakiem piersi Polska i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej muszą zrobić więcej, niż do tej pory" - mówi RMF FM prof. Carlo La Vecchia z Uniwersytetu w Mediolanie. Przygotowany pod jego kierunkiem i opublikowany dziś na łamach czasopisma "Annals of Oncology" raport przewiduje, że z sześciu największych krajów Unii Europejskiej, tylko w Polsce w tym roku śmiertelność z tej przyczyny wciąż rośnie, w pozostałych już spada. Jego zdaniem, główną przyczyną jest opóźnienie profilaktyki, przede wszystkim kampanii walki z paleniem...

Czytaj więcej »

19.03.2019 12:50
8 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Astronauci NASA mają wirusowy problem. Agencja przyznaje, że misja kosmiczna sprawia, że wirus opryszczki częściej się u nich uaktywnia. Sprawa jest nieco poważniejsza, niż ewentualne, związane z opryszczką niedogodności. To sygnał, że układ odpornościowy astronautów może być osłabiony. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Frontiers in Microbiology", podczas krótkich misji reaktywacja wirusa następuje u połowy astronautów, podczas kilkumiesięcznych, u ponad 60 procent. Większość astronautów nie ma przy tym wyraźnych objawów.

Czytaj więcej »

18.03.2019 21:22
10 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Agencja NASA i grupa Queen opublikowały w poniedziałek równocześnie na YouTube.com krótki filmik z noworocznego przelotu sondy New Horizons obok planetoidy Ultima Thule. Film zawierający zdjęcia ze spotkania sondy z niezwykłą kosmiczną skałą, słowa wybitnego fizyka Stephena Hawkinga i muzyka Briana Maya koresponduje z ujawnieniem najnowszych danych na temat tego najdalszego w historii obiektu, który został odwiedzony przez sondę z Ziemi.

Czytaj więcej »

18.03.2019 18:29
8 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: wody
źródło: https:
Naukowcy kolejny raz przestrzegają nas przed słodzonymi napojami. Wyniki opublikowanych właśnie w czasopiśmie "Circulation" badań wskazują na to, że zauważalnie zwiększają one ryzyko przedwczesnej śmierci, przede wszystkim z powodu chorób układu krążenia. Chodzi o napoje sztucznie słodzone cukrem, gazowane lub niegazowane, energetyki, napoje owocowe, czy izotoniczne. Wszystkie dostarczają organizmowi zbędny cukier, który nie jest obojętny dla zdrowia.

Czytaj więcej »

18.03.2019 16:05
8 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: roku, czasu
źródło: https:
19 grudnia ubiegłego roku, o 1:50 w nocy czasu polskiego, w atmosferze Ziemi doszło do potężnego wybuchu meteoru, którego jednak... nikt nie zauważył - pisze na swej stronie internetowej czasopismo "NewScientist". Dopiero później Peter Brown z University of Western Ontario w Kanadzie doszukał się śladów tej eksplozji w wynikach pomiarów co najmniej 16 stacji monitorujących niesłyszalne dla człowieka infradźwięki. Eksplozja była trzecią najsilniejszą w naszych czasach, po wybuchu meteoru nad Czelabińskiem w 2013 roku i słynną katastrofą...

Czytaj więcej »

15.03.2019 19:42
10 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: pracy, wyniki
źródło: https:
Podanie do oka ślepej myszy genu kodującego receptor zielonego światła może pozwolić jej odzyskać wzrok w stopniu umożliwiającym sprawne poruszanie się i omijanie przeszkód - piszą ma portalu czasopisma "Nature Communications" naukowcy z University of California w Berkeley. Wyniki badań na zwierzętach są na tyle obiecujące, że autorzy pracy nie wykluczają rozpoczęcia badań klinicznych już w ciągu trzech lat. Ich zdaniem potencjalna terapia mogłaby pomóc osobom, które straciły wzrok w wyniku zwyrodnienia plamki żółtej lub cierpią na wrodzone...

Czytaj więcej »

15.03.2019 16:00
13 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
To nie jest z pewnością wiadomość, która ucieszy miłośników jajek na świątecznym, wielkanocnym stole. Naukowcy z Uniwersytetu Northwestern potwierdzają, że zawarty głównie w żółtkach jajek cholesterol istotnie zwiększa ryzyko zawału serca i śmierci. Wskazania dietetyków na temat tego, jak bardzo trzeba liczbę spożywanych kurzych jajek ograniczać, zostały niedawno złagodzone. Wszystko wskazuje na to, że niepotrzebnie. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "JAMA".

Czytaj więcej »

15.03.2019 12:43
12 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: zdjęcia
źródło: https:
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) pokazuje nam niezwykłe zdjęcie mgławicy NGC 1788, nazywanej Kosmicznym Nietoperzem, ukrytej w ciemnych rejonach gwiazdozbioru Oriona. Obraz uzyskany z pomocą teleskopu VLT jest najdokładniejszym do tej chwili portretem tego niezwykłego kosmicznego obiektu. Nietoperz, rozpościerający skrzydła na dwa tysiące lat świetlnych, to mgławica refleksyjna, która nie emituje własnego promieniowania, a jej obłoki gazu i pyłu są podświetlone przez gromadę młodych gwiazd w jej wnętrzu. NGC 1788 wydaje się...

Czytaj więcej »

14.03.2019 21:20
12 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Przekonanie o tym, że Homo sapiens od swoich początków był w stanie wymawiać wszelkie głoski, które były mu potrzebne do stworzenia mowy, było nieuzasadnione. Znacznie później nauczył się wymawiać takie spółgłoski, jak "f", "v" i "w". I to tylko dlatego, że zmienił dietę z mięsnej na bardziej delikatną. Pisze o tym na łamach czasopisma "Science" miedzynarodowa grupa naukowców pod kierunkiem badaczy z University of Zurich.

Czytaj więcej »

13.03.2019 16:02
13 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: pracy, Open
źródło: https:
Wygląda na to, że aktorzy faktycznie potrafią zatracić się w roli. Wcielając się w postać są zdolni wyprzeć się samego siebie. Przynajmniej w części. Szczególnie ci, którzy posługują się w swej sztuce technikami psychologicznymi nawiązującymi do tak zwanej metody Stanisławskiego. Przekonują o tym w pracy opublikowanej w "Royal Society Open Science" badacze z McMaster University w Kanadzie, którzy poddali młodych aktorów badaniom mózgu z pomocą aparatury funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Wcielanie się w role z "Romea i Julii" Williama...

Czytaj więcej »

13.03.2019 13:43
14 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Jeśli wydaje nam się, że tworzenie coraz mniejszych mikroprocesorów, to jakieś wyjątkowe osiągnięcie naszej cywilizacji, powinniśmy to raz jeszcze przemyśleć. Naukowcy z Emory University w Atlancie przekonują, że miniaturyzacja zawsze była naszą mocną stroną i przyczyniała się do rozwoju ludzkości. W artykule na łamach czasopisma "Evolutionary Anthropology" zwracają uwagę między innymi na drobne, łupane kawałki kamieni dające naszym dalekim przodkom możliwość lepszego wykorzystania pożywienia, skuteczniejszego polowania, czy walki na...

Czytaj więcej »

13.03.2019 8:00
10 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: pracy, dzieci
źródło: https:
Rosnąca świadomość szkodliwości biernego palenia sprawiła, że nawet osoby, które palą papierosy starają się nie palić przy dzieciach. Naukowcy z MassGeneral Hospital for Children (MGHfC) piszą jednak w najnowszym numerze czasopisma "Pediatrics" o niepokojącym zjawisku palenia przy dzieciach e-papierosów. Wyniki ich badań wskazują, że e-palacze coraz częściej uznają, że e-papierosy są dla dzieci w domu, czy samochodzie nieszkodliwe. Autorzy pracy przestrzegają, by tego nie robić.

Czytaj więcej »

13.03.2019 8:00
13 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Zanieczyszczenie powietrza kosztuje rocznie życie dodatkowych 800 tysięcy osób w Europie, 8,8 milionów ludzi na całym świecie - informuje na łamach czasopisma "European Heart Journal" międzynarodowa grupa naukowców pod kierunkiem badaczy z Moguncji. Wyniki ich badań wskazują na to, że w większości przypadków wiąże się to z chorobami układu krążenia. W Polsce mamy z tego powodu 150 dodatkowych zgonów na 100 tysięcy mieszkańców rocznie. To prowadzi do spadku średniej długości naszego życia o 2,8 roku.

Czytaj więcej »

12.03.2019 17:30
13 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: Polski
źródło: https:
Polski Kret ma na Marsie dwutygodniowe ferie, naukowcy i inzynierowie NASA i Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) - wręcz przeciwnie. Trwają ożywione debaty na temat przyczyn zablokowania się penetratora sondy kosmicznej InSight, który po blisko 10 tysiącach uderzeń zagębił się w marsjański grunt nie więcej, niż 30 centymetrów. Pierwsze opinie wskazywały, że po ominieciu jednego kamienia Kret utknął na kolejnym. Teraz nie wyklucza się, że mógł zakleszczyć się w prowadnicy stelaża sondy termicznej HP3.

Czytaj więcej »

12.03.2019 14:39
13 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: roku, pracy, wyniki
źródło: https:
Japońscy i rosyjscy naukowcy informują o sukcesie, który może przyspieszyć prace zmierzające do sklonowania mamuta włochatego. Na łamach czasopisma "Scientific Reports" opisują wyniki doświadczenia, w którym jądra komórek pobranych z mięśni samicy Yuka, wykopanej w 2010 roku z wiecznej zmarzliny na Syberii, umieścili w komórkach jajowych myszy. Kilka z tych jąder "obudziło się" i doprowadziło komórki jajowe do stanu poprzedzającego podział. Do samego podziału jednak nie doszło.

Czytaj więcej »

12.03.2019 13:56
11 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: życiu
źródło: https:
Roboty nie będą w stanie w przyszłości w pełni zastąpić ludzi w życiu codziennym – zapowiadają francuscy naukowcy. Według rezultatów najnowszych badań, dyskusja z robotem, nawet posiadającym imponującą wiedzę, nigdy nie będzie tak interesująca jak rozmowa z drugim człowiekiem.

Czytaj więcej »

12.03.2019 11:12
13 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Zanieczyszczenie powietrza kosztuje rocznie życie dodatkowych 800 tysięcy osób w Europie, 8,8 milionów ludzi na całym świecie - informuje na łamach czasopisma "European Heart Journal" międzynarodowa grupa naukowców pod kierunkiem badaczy z Moguncji. Wyniki ich badań wskazują na to, że w większości przypadków wiąże się to z chorobami układu krążenia. W Polsce mamy z tego powodu 150 dodatkowych zgonów na 100 tysięcy mieszkańców rocznie. To prowadzi do spadku średniej długości naszego życia o 2,8 roku.

Czytaj więcej »

11.03.2019 19:26
14 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: roku, zdjęcia
źródło: https:
NASA opublikowała zdjęcia planetoidy Ultima Thule ułożone w taki sposób, że przy odrobinie umiejętności i wysiłku można ten kosmiczny obiekt zobaczyć w 3D. I to bez żadnych dodatkowych instrumentów. Wystarczy się przyjrzeć. Najdalszy do tej pory odwiedzony przez sondę z Ziemi obiekt, został sfotografowany w styczniu tego roku kamerą LORRI (Long-Range Reconnaissance Imager) sondy New Horizons w odstępie 25 minut. Ułożenie obok siebie zdjęć wykonanych pod nieco innym kątem pozwala zauważyć efekt trójwymiarowości.

Czytaj więcej »

11.03.2019 17:10
15 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: pracy, dzieci
źródło: https:
Rosnąca świadomość szkodliwości biernego palenia sprawiła, że nawet osoby, które palą papierosy starają się nie palić przy dzieciach. Naukowcy z MassGeneral Hospital for Children (MGHfC) piszą jednak w najnowszym numerze czasopisma "Pediatrics" o niepokojącym zjawisku palenia przy dzieciach e-papierosów. Wyniki ich badań wskazują, że e-palacze coraz częściej uznają, że e-papierosy są dla dzieci w domu, czy samochodzie nieszkodliwe. Autorzy pracy przestrzegają, by tego nie robić.

Czytaj więcej »

11.03.2019 14:30
11 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: osoby
źródło: https:
Badanie okulistyczne może pomóc rozpoznać wczesne stadium choroby Alzheimera, zanim jeszcze pojawią się objawy utraty pamięci - przekonują na łamach czasopisma "Ophthalmology Retina" naukowcy z Duke University Medical Center. Wyniki prowadzonych przez nich badań pokazały, że osoby dotknięte alzheimerem tracą naczynia krwionośne w obrębie siatkówki oka. Nieinwazyjne badanie dna oka może łatwo to sprawdzić.

Czytaj więcej »

08.03.2019 16:51
12 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: roku
źródło: https:
Pierwszy komercyjny, załogowy pojazd kosmiczny pomyślnie zakończył próbę generalną i powrócił na Ziemię. Lot wyprodukowanej przez firmę Space X dla NASA kapsuły Crew Dragon, miał przetestować wszystkie etapy przyszłej misji załogowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i z powrotem. Jej sukces otwiera drogę do załogowego lotu już w tym roku i odzyskania przez Stany Zjednoczone zdolności do wynoszenia astronautów na orbitę po 8-letniej przerwie.

Czytaj więcej »

08.03.2019 13:16
15 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Próba generalna pierwszego komercyjnego, załogowego pojazdu kosmicznego przeszła w decydująca fazę. Zbudowana przez firmę Space X kapsuła Crew Dragon o 8:31 czasu polskiego oddzieliła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), o 13:57 odpaliła silniki hamujące i o 14:45 wylądowała na spadochronach w Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Florydy. Pojazd zostanie potem podjęty przez statek Go Searcher i przetransportowany do Port Canaveral.

Czytaj więcej »

07.03.2019 19:22
12 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Chcesz wstać rano rześko i bez marudzenia? Zainstaluj sobie w sypialni lampy o zimnej barwie światła. Koreańscy naukowcy przekonują, że o tej porze korzystnie wpływa ono na nasz zegar biologiczny i pomaga nam się szybciej wybudzić. Co ciekawe, mechanizm, który za tym stoi jest dobrze znany, tyle że badano go raczej z punktu widzenia szkodliwego działania wieczorem. A tu okazuje się, że rano może się przydać. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Scientific Reports".

Czytaj więcej »

07.03.2019 17:38
12 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Onkolodzy są zgodni, że wczesne wykrycie nowotworu może znacznie ułatwić terapię i zwiększyć szanse pełnego wyleczenia. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali właśnie nową metodę diagnostyki, która daje szanse wykrywania guzów o rozmiarach znacznie poniżej milimetra, kiedy liczą jeszcze nie więcej niż kilkaset komórek. System o nazwie DOLPHIN, wykorzystujący promieniowanie w bliskiej podczerwieni, opisują w najnowszym numerze czasopisma "Scientific Reports".

Czytaj więcej »

06.03.2019 11:46
13 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: weekend
źródło: https:
"Kret jest w dobrej formie i wykonał w weekend kolejną serię uderzeń, ale wciąż napotykał na opór i mimo prób nie zanotował wyraźnego postępu" - pisze na swym blogu Tilman Spohn z Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR. Szef misji sondy termicznej HP3, której elementem jest Kret, informuje o decyzji wstrzymania prac polskiego urządzenia na dwa tygodnie. W tym czasie kierownictwo całej misji marsjańskiej sondy InSight będzie rozważać możliwe działania, które mogłyby pomóc pokonać przeszkodę.

Czytaj więcej »

05.03.2019 23:42
14 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
W Dallas zmarł Jerry Merryman - jeden z trzech wynalazców, którzy skonstruowali pierwszy przenośny kalkulator elektroniczny. Miał 86 lat.

Czytaj więcej »

05.03.2019 18:58
20 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
„Szczepionka MMR, przeciwko odrze, śwince i różyczce nie wywołuje autyzmu” - przekonują na łamach czasopisma "Annals of Internal Medicine" duńscy naukowcy. Wyniki badań przeprowadzonych w grupie ponad 650 tysięcy dzieci urodzonych w Danii w latach 1999-2010 wykazały, że szczepienie MMR ani nie zwiększa ogólnego ryzyka autyzmu, ani nie jest czynnikiem wywołującym autyzm u dzieci szczególnie zagrożonych.

Czytaj więcej »

05.03.2019 11:40
15 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Naukowcy z University College London i Imperial College London informują o prawdopodobnym, drugim w historii przypadku wyleczenia pacjenta z wirusem HIV. Na łamach czasopisma "Nature" opisują sukces terapii mężczyzny określanego jako "londyński pacjent", u którego przeszczep komórek macierzystych od dawcy z blokującą infekcję mutacją genu CCR5 doprowadził do trwałej remisji. Te informacje pojawiają się dekadę po tym, jak opisano pierwszy przypadek "berlińskiego pacjenta". Timothy Ray Brown, poddany wtedy podobnej terapii do dziś nie musi...

Czytaj więcej »

04.03.2019 18:55
16 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Polski Kret, urządzenie wbijające sondy termicznej HP3, pracuje dobrze, jednak przeszkoda, na którą natrafił podczas wbijania się w marsjański grunt, nie ustępuje. Niemiecka Agancja Kosmiczna (DLR), która jest operatorem tego instrumentu sondy InSight szacuje, że Kret wbił się na około 30 centymetrów i wciąż jeszcze częściowo wystaje na zewnątrz. Najnowsze zdjęcia przesłane z Czerwonej Planety pokazują, że po drugiej sesji wbijania stelaż HP3 przesunął się jeszcze bardziej, niż w czwartek. W dwóch sesjach Kret wykonał blisko 10 tysięcy...

Czytaj więcej »

Starsze wiadomości »

reklama
Polecamy
Reklamy sponsorowane