wtorek, 16 lipca 2019 r.
Nauka
15.07.2019 18:39
9 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Olbrzymią meduzę wielkości człowieka napotkała podczas nurkowania biolog Lizzie Daly u południowo- zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Biolożka opisała spotkanie z tym niezwykłym stworzeniem jako "zapierające dech w piersiach".

Czytaj więcej »

15.07.2019 8:12
10 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: wody
źródło: https:
Niemal w ostatniej chwili odwołany został lot na Księżyc indyjskiej sondy Chandrayaan 2. Miała ona wylądować w okolicach bieguna południowego ziemskiego satelity. Niecałą godzinę przed startem w wyrzutni rakiet stwierdzono "techniczną usterkę".

Czytaj więcej »

11.07.2019 12:18
39 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: Polsce, pracy
źródło: https:
Polscy naukowcy odkryli nowy mechanizm, którym posługują się komórki nowotworowe, by oszukać układ odpornościowy. Komórki raka mogą wysyłać do węzłów chłonnych "złośliwe oprogramowanie" blokujące działanie limfocytów. Trwają już prace nad terapią wykorzystującą tę wiedzę.

Czytaj więcej »

11.07.2019 10:15
11 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: tysięcy
źródło: https:
Nasi przodkowie mogli wyjść z Afryki ponad 150 tysięcy lat wcześniej, niż do tej pory przypuszczaliśmy. Przekonują o tym najnowsze badania czaszek, znalezionych w greckiej jaskini jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia. Wtedy uznano je za szczątki neandertalczyków, teraz okazuje się, że jedna z nich należała już prawdopodobnie do przedstawiciela Homo sapiens. Międzynarodowy zespół naukowców, pod kierunkiem badaczy z Tybingi i Aten, pisze o tym w najnowszym numerze czasopisma "Nature".

Czytaj więcej »

08.07.2019 17:00
15 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Słynna papuga kakadu żółtoczuba Snowball, która skradła serce internautów 10 lat temu tańcząc do muzyki grupy Backstreet Boys, potrafi znacznie więcej, niż do tej pory się wydawało. Mimo braku tanecznej edukacji, potrafi wymyślać nowe ruchy i układy choreograficzne. Piszą o tym na łamach czasopisma "Current Biology" naukowcy z Tufts University i Harvard University. Okazuje się, że w odpowiedzi na brzmienie muzyki ptak nie tylko podskakuje do rytmu, ale spontanicznie wykonuje nowe gesty, nie ograniczające się do podnoszenia nogi i potrząsania...

Czytaj więcej »

05.07.2019 18:54
80 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
W Krakowie powstanie pierwsze tego typu laboratorium w Polsce - będzie w nim można stworzyć różne warunki atmosferyczne.

Czytaj więcej »

05.07.2019 14:58
15 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: pracy
źródło: https:
Przywracanie pokrywy leśnej na Ziemi, tam, gdzie jest to możliwe, może okazać się najskuteczniejszą metodą walki z ociepleniem klimatu - piszą na łamach czasopisma "Science" badacze z Crowther Lab przy Politechnice Federalnej (ETH) w Zurychu. Ich przełomowa praca pokazuje, że lasy mogą przechwycić nawet dwie trzecie wyemitowanych przez gospodarkę człowieka gazów cieplarnianych. By tak się stało, powinniśmy zalesić teren porównywalny z obszarem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Co najistotniejsze, można to zrobić praktycznie bez zmniejszania...

Czytaj więcej »

05.07.2019 10:25
83 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: wyniki
źródło: https:
​Wirus powodujący zwykłe przeziębienie skutecznym lekarstwem na raka? - takiego zdania są brytyjscy uczeni z Uniwersytetu w Surrey. Nazywają nawet wyniki swych badań rewolucyjnymi.

Czytaj więcej »

04.07.2019 18:35
17 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Zanosi się na nowe kontrowersje, związane z planami genetycznej modyfikacji dzieci na etapie embrionalnym. Nieco ponad pół roku po tym, jak naukowy świat potępił eksperymenty Chińczyka He Jiankui z Southern University of Science and Technology w Shenzhen, w wyniku których na świat miały przyjść bliźniaczki odporne na infekcję wirusem HIV, rosyjski genetyk zapowiada modyfikacje, które dadzą dzieciom słuch. Denis Rebrikow w rozmowie z tygodnikiem "New Scientist" zapowiada, że w ciągu kilku tygodni wystąpi do władz rosyjskich o zgodę na...

Czytaj więcej »

02.07.2019 17:53
100 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
We wtorek miało miejsce niezwykle rzadkie zjawisko - zaćmienie Słońca. Niestety nie było widoczne z terenu Polski, a swym zasięgiem objęło południowy Pacyfik, środkowe Chile oraz środkową Argentynę.

Czytaj więcej »

02.07.2019 16:15
105 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Rosja zamierza wykorzystać do zbadania Księżyca roboty posiadające sztuczną inteligencję. Program zaplanowano na najbliższe 20 lat.

Czytaj więcej »

01.07.2019 14:43
18 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: Polski
źródło: https:
Dobre wiadomości z Marsa. Polski Kret został odsłonięty. Sonda InSight z pomocą swego ramienia robotycznego podniosłą przytrzymującą go strukturę sondy termicznej i odstawiła ją na bok. Jak informuje na swym blogu szef eksperymentu HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) Tilman Spohn z Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) operacja przebiegła bez zakłóceń i cała aparatura jest nienaruszona. To zwiększa szanse na pomyślne kontynuowanie misji Kreta i całej sondy termicznej.

Czytaj więcej »

27.06.2019 13:25
21 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Komar tygrysi, zwany również azjatyckim, pojawił się w Polsce. Owad został zauważony już w maju w Katowicach przez dra Antoniego Winiarskiego, emerytowanego pracownika Uniwersytetu Śląskiego - donosi "Dziennik Zachodni".

Czytaj więcej »

26.06.2019 7:55
18 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Obawiamy się, że za sprawą nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk, wolność badań naukowych w instytutach PAN zostanie zagrożona. Równocześnie zwracamy uwagę, że projekt, który w praktyce wyłącza PAN spod jakiegokolwiek nadzoru ministerialnego, rządowego i parlamentarnego, może sprawić, że Akademia przekształci się w udzielne księstwo - mówią RMF FM prof. Małgorzata Witko, dyrektor Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, członek korespondent PAN oraz dr Grzegorz Marzec, zastępca dyrektora Instytutu Badań Literackich PAN....

Czytaj więcej »

24.06.2019 16:49
23 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
NASA rozpoczęła serię manewrów, które mogą pomóc polskiemu Kretowi w realizacji jego marsjańskiej misji. Agencja nie ogłosiła jeszcze oficjalnego komunikatu w tej sprawie, ale na przesłanych na Ziemię, wykonanych wczoraj, zdjęciach widać wyraźnie, że struktura podtrzymująca penetrator została uniesiona w górę i widać już samego Kreta, wbitego częściowo w marsjański grunt. W ciągu najbliższych kilku dni zasadnicza część sondy termicznej HP3 zostanie najprawdopodobniej odstawiona na bok i powinny rozpocząć się próby ułatwienia Kretowi...

Czytaj więcej »

22.06.2019 16:17
20 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: gier
źródło: https:
Dla mnie w ogóle nie ma aż tak dużej różnicy, że ludzie z którymi pracowałem, z którymi żyłem, którzy mi tyle dali, to akurat Ukraińcy. Po drugiej stronie frontu są tacy sami ludzie, z takimi samymi problemami, tak samo biedni. I jakbym był po tamtej stronie to bym mówił o nich, w takiej sytuacji staram się stać po stronie człowieka - mówi RMF FM Jan Jurczak. Młody fotograf, dokumentalista, który kilkakrotnie odwiedzał rejon frontu na przedmieściach Doniecka, w rejonie z Avdiivki, mówi Grzegorzowi Jasińskiemu o tym, jak w pięć lat po...

Czytaj więcej »

21.06.2019 16:01
22 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: wyniki
źródło: https:
Im więcej pieniędzy jest w zgubionym portfelu, tym większa szansa, że jego znalazca zdecyduje się portfel oddać - takie - nieco zaskakujące - wyniki przyniosły badania przeprowadzone w 40 krajach świata. Publikuje je na łamach czasopisma "Science" zespół naukowców z University of Michigan, University of Zurich i University of Utah. Dlaczego te wyniki zaskakują? Dlatego, że sami badacze przypuszczali, iż będzie inaczej. Hipoteza badawcza, że im większa będzie kwota znalezionych pieniędzy, tym większa pokusa, by się z nią nie rozstawać,...

Czytaj więcej »

21.06.2019 7:07
20 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Dziecięca "krucjata" w kosmosie – tak można nazwać światową rywalizację, która ma doprowadzić do pierwszych narodzin dziecka w przestrzeni kosmicznej. Tym razem Rosjanie deklarują, że w tym ambitnym programie nie dadzą się wyprzedzić innym. O tych dążeniach otwarcie mówią uczeni w Moskwie. Dr Irina Ogniewa z Rosyjskiej Akademii Nauk gotowa jest się założyć, że pierwszy człowiek, który przyjdzie na świat w kosmosie będzie Rosjanką lub Rosjaninem. "Jednak na razie trzeba znaleźć ochotników" - przyznaje Ogniewa. Nie ukrywa, że do tej pory nie...

Czytaj więcej »

20.06.2019 12:30
20 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: centrum
źródło: https:
Zaczynasz poranek od włączenia radia, czy sprawdzenia poczty? Przez cały dzień nie możesz się powstrzymać od zerkania na ekran smartfona? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wiedzą już na czym ten efekt polega. Na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" piszą, że informacje działają na nas podobnie, jak słodkie przysmaki, czy pieniądze. Wywołują reakcję w centrum nagrody naszego mózgu, wydzielanie się hormonu szczęścia: dopaminy. To dlatego odczuwamy głód informacji.

Czytaj więcej »

19.06.2019 20:00
20 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Tempo topnienia himalajskich lodowców przyspieszyło w XXI wieku nawet dwukrotnie - piszą na łamach "Science Advances" naukowcy z Lamont-Doherty Earth Observatory i University of Utah. Ich doniesienia, oparte na analizie zdjęć satelitarnych z ostatnich 40 lat, wskazują, że grubość pokrywy lodowców maleje w tym rejonie co roku o blisko pół metra. To nawet dwa razy szybciej niż w latach 1975-2000. Tymczasem los himalajskich lodowców ma kluczowe znaczenie miedzy innymi dla zaopatrzenia w wodę milionów mieszkańców Azji.

Czytaj więcej »

19.06.2019 15:19
188 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: roku, tysięcy
źródło: https:
Głowę wilka sprzed 40 tysięcy lat znalazł w 2018 roku w pobliżu rzeki Tirekhtyakh w Jakucji na Syberii poszukiwacz kłów mamutów. Głowa została przekazana naukowcom i to oni cenili jej wiek.

Czytaj więcej »

18.06.2019 20:50
23 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Jeśli życie w zatłoczonym i zanieczyszczonym mieście zaczyna ci się już nieco przejadać, pomyśl, że to uczucie znane ludzkości od... tysięcy lat. Przekonują o tym wyniki badań archeologicznych pozostałości neolitycznego miasta Çatalhöyük w Turcji. Miasto zamieszkane przez ponad tysiąc lat od mniej więcej 7100 roku przed naszą erą, w okresie rozkwitu mogło liczyć nawet do 8000 mieszkańców, zostało jednak porzucone, być może także z powodu przeludnienia, zanieczyszczenia i przestępczości. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo...

Czytaj więcej »

18.06.2019 15:45
23 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Widok psich oczu sprawia, że topnieje ci serce? Nic dziwnego. Zdaniem brytyjskich i amerykańskich naukowców, nasi czworonożni przyjaciele do mistrzostwa opracowali taktykę wkradania się w nasze łaski. Szczególne znaczenie mają przy tym niektóre z mięśni pyska, których nie mają wilki, a które u psów wyewoluowały tak, by mogły lepiej się z nami porozumiewać. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences", chodzi o mięśnie wokół oczu, które potrafią nieco unosić do góry środkową część brwi. Dzięki...

Czytaj więcej »

17.06.2019 18:13
21 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
... należy najprawdopodobniej do grupy 12 astronautek, które aktualnie znajdują się na liście NASA - pisze portal space.com. Amerykańska agencja zapowiedziała przyspieszenie programu powrotu na Księżyc i zadeklarowała, że w pierwszej załodze, która miałaby w 2024 roku stanąć na powierzchni Srebrnego Globu na pewno będzie kobieta. Zdaniem ekspertów oznacza to, że nie ma czasu na ogłaszanie nowego konkursu, ani sięganie po kandydatki z najnowszej klasy astronautów z 2017 roku. Pierwsza lunonautka, albo selenonautka zostanie wybrana spośród 12...

Czytaj więcej »

15.06.2019 11:45
21 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: roku
źródło: https:
Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz 4 rozstrzygnęło konkurs o Puchar Pytii za najlepszy spondaż wyborczy. Tym razem konkurs dotyczył majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Srebrny Puchar Pytii za najlepszy sondaż otrzymała firma CBM Indicator za sondaż z 24 V 2019 roku dla Wiadomości. Brązowe medale otrzymały dwie firmy: Estymator za sondaż z 22-23 V 2019 roku dla Do Rzeczy oraz IBRIS za sondaż z 22-23 V 2019 roku dla Dziennika Gazety Prawnej, RMF FM i rmf24.pl. Dodatkowo Kapituła nagrody...

Czytaj więcej »

14.06.2019 18:25
220 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Nowy gatunek dzikiego zwierzęcia odkryli francuscy naukowcy. Chodzi o "kociego lisa" - tak nazwany został tajemniczy gatunek dzikiego kota, którego istnienie stwierdzono na Korsyce.

Czytaj więcej »

13.06.2019 17:56
21 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Enzym, obecny obficie we krwi młodych myszy, może opóźnieć efekty starzenia i przedłużać życie starszych zwierząt - przekonują na łamach czasopisma "Cell Metabolism" naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis. Wyniki ich badań pokazują, że białko eNAMPT, istotne dla przebiegających w komórkach procesów energetycznych, pomaga u młodych myszy utrzymać dobry stan zdrowia. Podanie tego białka starszym myszom pozwalało wydłużyć im życie nawet o 16 proc.

Czytaj więcej »

13.06.2019 15:00
22 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: czasu
źródło: https:
Spędzanie czasu na łonie natury słusznie uchodzi za dobry sposób poprawy naszego samopoczucia i stanu zdrowia. Naukowcy z University of Exeter i Uppsala University postanowili sprawdzić, czy można wskazać jakiś minimalny czas, który pozwala nam odnosić widoczną korzyść. Wyniki badań, opublikowane na łamach czasopisma "Scientific Reports" wskazują, że tygodniowo muszą to być co najmniej dwie godziny. Nie ma przy tym znaczenia, czy wypełniamy normę za jednym razem, czy w kilku częściach. Nieistotny jest też poziom naszej aktywności. Możemy...

Czytaj więcej »

12.06.2019 11:00
239 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Plastik nie jest pożywieniem człowieka, ale według raportu WWF, co tydzień zjadamy pięć gramów tworzyw sztucznych. To tyle, ile potrzeba do wyprodukowania jednej karty kredytowej.

Czytaj więcej »

11.06.2019 19:35
22 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: życiu
źródło: https:
Poszukiwania życia poza Ziemią mogą być trudniejsze, niż nam się wydawało. Wszystko dlatego, że szanse na to, że poza naszą planetą jakieś złożone życie mogło się rozwinąć wydają się mniejsze, niż do tej pory szacowano. Piszą o tym na łamach czasopisma "The Astrophysical Journal" naukowcy z University of California w Riverside, University of Chicago i Columbia University. Ich zdaniem, uznawana za kluczowe kryterium obecność ciekłej wody, wystarczy tylko najprostszym formom życia. Te bardziej złożone mają znacznie większe wymagania, dotyczące...

Czytaj więcej »

Starsze wiadomości »

reklama
Polecamy
Reklamy sponsorowane