czwartek, 23 maja 2019 r.
Nauka
22.05.2019 16:50
7 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Jeśli zrozumiemy, co to jest życie, na poziomie abstrakcyjnym będziemy w stanie odróżnić życie od tego, co życiem nie jest, będziemy mogli skuteczniej szukać go poza Ziemią - mówi RMF FM Paul Davies gość Copernicus Festival. Słynny fizyk i astrobiolog wygłosi dziś o 20 w Krakowie wykład "Informacja i język życia". Temat wykładu jest nieprzypadkowy, to właśnie „Język” jest tematem szóstej edycji Copernicus Festival. W rozmowie z Grzegorzem Jasińskim i Bogdanem Zalewskim Davies mówi też o szansach na to, że nie jesteśmy sami we wszechświecie,...

Czytaj więcej »

21.05.2019 6:59
10 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: Sejmu, akcja
źródło: https:
Ordynacja w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest bardziej złożona, niż do Sejmu. Kandydaci tej samej partii rywalizują ze sobą na dwóch poziomach, a mandaty rozdziela się właściwie w trzech etapach - mówią RMF FM autorzy książki "Każdy głos się liczy", naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Matematyk, prof. Wojciech Słomczyński i fizyk, prof. Karol Życzkowski przyznają, że właśnie ze względu na inną, niż w wyborach do Sejmu ordynację, inicjatywa przeciwko kandydaturze minister edukacji Annie Zalewskiej, polegająca na rejestrowaniu się w...

Czytaj więcej »

20.05.2019 19:16
10 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Termin "nadopiekuńcza matka" nabiera w przypadku samic szympansa karłowatego, zwanego też bonobo, zupełnie nowego znaczenia. Matki tego gatunku nie tylko nie mają nic przeciwko intymnym kontaktom ich synów z samicami, ale dokładają specjalnych starań, by te kontakty zakończyły się sukcesem i przyniosły potomstwo. Jak piszą na łamach czasopisma "Current Biology" eksperci z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology, matki aktywnie odpędzają od płodnych samic inne samce i przyprowadzą do nich swoich synów.

Czytaj więcej »

18.05.2019 14:05
11 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: Festival
źródło: https:
Czy język to narzędzie, które odróżnia nas od innych zwierząt? Czy myślimy w języku? Jaka jest jego natura i rola w codziennym życiu? To część z tematów, które zapowiadają organizatorzy tegorocznej, szóstej już edycji Copernicus Festival w Krakowie. Podczas rozpoczynającej się w najblizszy wtorek imprezy będzie można będzie przyjrzeć się tematyce języka z perspektywy psychologii, literatury, neurobiologii, czy nowych technologii. "Język jest centralny i dla kultury, i dla nauki” - podkreśla ks. prof. Michał Heller, założyciel i pomysłodawca...

Czytaj więcej »

17.05.2019 11:14
11 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: roku, Polsce
źródło: https:
Od 70 lat nikt w Polsce ich nie widział. Gatunek, który w 2002 roku został uznany w naszym kraju za wymarły, od niedawna jest obserwowany coraz częściej. Mowa o "czarnych pszczołach", a właściwie zadrzechni fioletowej (Xylocopa violacea).

Czytaj więcej »

16.05.2019 21:23
13 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: wody
źródło: https:
Wysokoprzetworzona dieta faktycznie przyczynia się do plagi otyłości - naukowcy z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) przedstawili właśnie pierwsze poważne dowody w tej sprawie. Sama informacja nie jest niespodzianką, podejrzewano to od dawna, ale przekonanie to jedno, a wiarygodne naukowe dowody to drugie. Problem w tym, że odpowiednie badania dietetyczne są po prostu bardzo trudne, zaplanowanie ich i przeprowadzenie wymaga wiele pracy. Pracę w końcu wykonano, a wynikające z niej wnioski publikuje czasopismo "Cell Metabolism".

Czytaj więcej »

16.05.2019 14:11
10 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: dzieci
źródło: https:
Rozpoznanie jednej z najczęstszych przyczyn płaczu dzieci i wizyt u lekarza, będzie łatwiejsze. Naukowcy z University of Washington opracowali aplikację na smartfony, która wykrywa zapalenie ucha. Wystarczy ściągnąć aplikację, zrobić z kartki papieru rodzaj lejka, nałożyć na smartfon tam, gdzie ma głośnik i mikrofon, a potem wąski koniec przyłożyć do ucha. Autorzy piszą na łamach czasopisma "Science Translational Medicine", że testy wykazały nawet 85-procentową skuteczność ich metody.

Czytaj więcej »

15.05.2019 18:17
19 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: życiu
źródło: https:
Cierpisz na uzależnienie od smartfona? Receptą może być 30-dniowy cyfrowy detox. Może pomóc ci przerwać nieustanne gapienie się w ekran. Jeśli chcesz poczuć radość ucieczki od bezmyślnego, chaotycznego życia w wirtualnym świecie, nie wystarczą półśrodki.

Czytaj więcej »

15.05.2019 16:20
11 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Już ponad stu nauczycieli ze szkół średnich z całej Polski wprowadziło projekty społeczne w swojej szkole realizowane w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Dzięki temu aż trzy razy więcej uczniów kończy tego rodzaju przedsięwzięcia. Z tego tez powodu organizatorzy olimpiady uruchomili dla nauczycieli szkół średnich nowy nabór do grupy, która będzie mogła korzystać z nowoczesnej platformy stworzonej przy wsparciu Google.org.

Czytaj więcej »

15.05.2019 8:43
51 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Victor Vescovo zdobył już najwyższe szczyty wszystkich kontynentów oraz oba bieguny. Tym razem amerykański podróżnik zanurkował prawie 11 km w głąb Oceanu Spokojnego i na dnie Rowu Mariańskiego zobaczył… worek plastikowy oraz opakowanie po słodyczach.

Czytaj więcej »

14.05.2019 18:42
12 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Prezydent Donald Trump poinformował na Twitterze, że zwrócił się do Kongresu Stanów Zjednoczonych o dorzucenie NASA... 1,6 miliarda dolarów na program Artemida, który ma ponownie zanieść ludzi na Księżyc. Nazwa programu nie jest przypadkowa, nawiazuje do greckiej bogini łowów i Księżyca, bliźniaczej siostry boga Apollo, którego imieniem nazwano program lotów na Księżyc w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Szef NASA, ujawniając nazwę nowego programu zapowiedział, że wśród astronautów, którzy polecą na Księżyc będzie pierwsza kobieta.

Czytaj więcej »

14.05.2019 16:54
13 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Plastik w wodach oceanów szkodzi nie tylko rybom i morskim ssakom, znacznie poważniejsze może być jego niekorzystne działanie na morskie bakterie - przestrzegają na łamach czasopisma "Communications Biology" australijscy i duńscy naukowcy. Wyniki ich badań wskazują na to, że substancje chemiczne uwalniające się z tworzyw sztucznych w wodzie zaburzają rozwój najpowszechniejszych fotosyntetyzujących sinic z gatunku Prochlorococcus marinus. A tym właśnie mikroorganizmom my ludzie zawdzięczamy nawet 10 proc. tlenu, którym oddychamy.

Czytaj więcej »

14.05.2019 14:59
11 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: akcja, osoby
źródło: https:
Osoby w starszym wieku mają zwykle wiele powodów do narzekań. Utrata bliskich osób zwiększa ryzyko samotności, stan zdrowia często nie pozwala już na kontynuowanie dotychczasowego trybu życia. Okazuje się jednak, że sama reakcja na rosnące ograniczenia może istotnie wpływać na samopoczucie seniorów. Wyniki badań naukowców z Concordia University w Montrealu wskazują na to, że osoby reagujące gniewem i złością szkodzą swojemu zdrowiu bardziej niż te, które odczuwają smutek. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Psychology and Aging".

Czytaj więcej »

13.05.2019 21:05
13 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: danych
źródło: https:
Księżyc pozostaje tektonicznie aktywny, jego wstrząsy są wynikiem - i dowodem - kurczenia się naszego naturalnego satelity. Takie wnioski, na podstawie analizy wyników pomiarów instrumentów misji Apollo i Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), publikują na łamach czasopisma "Nature Geoscience" związani z NASA naukowcy. Nowoczesne metody analizy danych z dwóch różnych okresów badań Srebrnego Globu pokazały, że do trzęsień dochodzi w rejonach widocznych z orbity uskoków tektonicznych.

Czytaj więcej »

13.05.2019 20:00
10 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Oddam pół wątroby za nerkę dla bliskiej mi osoby? Brzmi szokująco? A jednak taka może być przyszłość transplantologii. I zdaniem lekarzy, nie byłoby w tym nic złego. O takiej formie tak zwanej krzyżowej transplantacji pisze na swej stronie internetowej czasopismo "New Scientist", podsumowując wyniki badań na temat pierwszego podobnego przypadku w historii medycyny. Taki zabieg wykonano w ubiegłym roku w szpitalu University of California w San Francisco. Jego wyniki opublikowano na łamach czasopisma "American Journal of Transplantation".

Czytaj więcej »

13.05.2019 15:29
14 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Jeśli chcesz, by twoje wakacje stały się przedmiotem zazdrości znajomych, informuj o nich jak najszerzej... zanim jeszcze gdziekolwiek wyjedziesz. Okazuje się bowiem, że bardziej zazdrościmy innym innym tego, co dopiero mają przeżyć, a nie tego, co już mają za sobą. Piszą o tym na łamach czasopisma "Psychological Science" naukowcy z University of Chicago Booth School of Business. Wcześniejsze badania pokazywały już, że do przyszłości odnosimy się z większymi emocjami, niż do przeszłości, teraz okazuje się, że w przypadku zazdrości jest tak...

Czytaj więcej »

12.05.2019 14:58
12 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
"Odpowiedni olejek do opalania ma szansę pomóc w ocaleniu ważnych gatunków roślin i zwierząt" - przekonuje w rozmowie z RMF FM Kamil Wyszkowski, dyrektor inicjatywy sekretarza generalnego ONZ Global Compact. W najnowszym raporcie ONZ ostrzega, że nawet milion gatunków na Ziemi jest zagrożonych wyginięciem. Wiele z nich funkcjonuje w oceanach i morzach, w tym także w Bałtyku. Autorzy raportu zalecają, żeby przed wakacyjną kąpielą w plenerze zwrócić uwagę, czy nasz olejek do opalania ma odpowiedni atest.

Czytaj więcej »

10.05.2019 20:22
10 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
"Gwiezdne wojny" nabierają rozpędu w samych Stanach Zjednoczonych. To prawdziwa wojna prywatnych, kosmicznych gigantów: wojna na plany, wojna na słowa. Pretendentami do podboju kosmosu są dwaj charyzmatyczni wizjonerzy - Jeff Bezos oraz Elon Musk.

Czytaj więcej »

10.05.2019 12:49
13 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Im bliżej wyborów do Parlamentu Europejskiego, tym więcej Polaków interesuje się polityką. Taki wniosek płynie z zaprezentowanego właśnie przez Google Polska raportu. Analitycy podkreślają, że z każdym dniem coraz więcej internautów wpisuje w wyszukiwarkę pytania dotyczące zbliżającego się głosowania. Podobny trend obserwowany jest również w innych europejskich krajach.

Czytaj więcej »

08.05.2019 11:29
16 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Każdego roku do mórz i oceanów trafia około 8 mln ton plastiku. Według szacunków ONZ, w 2050 roku odpadów będzie tam więcej niż ryb. Z pewnością widzieliście wielokrotnie zdjęcia oceanów przypominające "wysypiska śmieci". Może więc warto sprawdzić, ile sam w ciągu roku produkujesz plastikowych odpadów?

Czytaj więcej »

07.05.2019 20:55
15 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: Polski, kobiet
źródło: https:
Ofiary zbrodni sprzed blisko 5000 lat pochowane w masowym grobie w małopolskich Koszycach są członkami tej samej szerokiej rodziny - informuje na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" międzynarodowy zespół naukowców. Badacze m.in. z Polski i Danii na podstawie badań DNA pobranego ze szczątków ofiar ustalili, że 15 osób, głównie kobiet i dzieci, było ze sobą spokrewnionych. Wyniki badań wskazują też na prawdopodobnych sprawców zbrodni. W tej mrocznej historii jest jeden jaśniejszy promyk, staranny sposób pochówku...

Czytaj więcej »

07.05.2019 18:44
15 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: wyniki
źródło: https:
Lew to potężny drapieżnik, który potrafi poradzić sobie z antylopami gnu, zebrami, czy żyrafami, często jednak bywa bezradny wobec zwierzęcia znacznie mniejszego, lecz groźnie uzbrojonego - jeżozwierza. Naukowcy związani z Field Museum w Chicago opublikowali właśnie wyniki analiz pokazujących, że jeżozwierze potrafią dotkliwie poranić lwa, potrafią go nawet zabić. Poranione przez nie lwy stają się tymczasem szczególnie niebezpieczne dla... ludzi. O tym, jak z pozoru niezależne fakty mogą się wiązać pisze w najnowszym numerze czasopismo...

Czytaj więcej »

06.05.2019 17:52
16 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Nawet milion gatunków na Ziemi może wkrótce wyginąć jeśli my ludzie nie zmienimy mechanizmów działania naszej gospodarki i naszych społeczeństw - ostrzegają naukowcy. Eksperci działającej pod patronatem ONZ Międzyrządowej Platformy do spraw Bioróżnorodności i Wykorzystania Ekosystemów (IPBES) opublikowali dziś raport na temat wpływu procesów rozwoju ekonomicznego na naturę, przyjęty w ubiegłym tygodniu podczas konferencji w Paryżu. Przekonują, że przywrócenie równowagi ekologicznej to warunek konieczny nie tylko zachowania bogactwa natury,...

Czytaj więcej »

06.05.2019 13:33
17 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: miejsca
źródło: https:
Międzynarodowa ekipa naukowców i inżynierów nie zdołała ochronić Ziemi przed groźną planetoidą. Ich działania przyczyniły się tylko do zmiany miejsca jej uderzenia. Niekoniecznie na lepsze. Fragmenty planetoidy 2019 PDC zamiast na Denver spadły na Nowy Jork. I zrównały miasto z ziemią. Na szczęście owa katastrofa była tylko częścią zorganizowanych przez NASA ćwiczeń. Ich wynik pokazał, że nawet jeśli dowiemy się o zagrożeniu z długim, sięgającym ośmiu lat uprzedzeniem, możemy nie być w stanie mu zapobiec.

Czytaj więcej »

02.05.2019 8:00
18 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: wyniki
źródło: https:
Prowadzone w Wielkiej Brytanii badanie wykazało obecność śladów kokainy, różnych leków i zakazanych pestycydów w organizmach rzecznych - także w okolicach wiejskich. Zwykle chodzi o niskie stężenia, jednak naukowców wyniki zaniepokoiły.

Czytaj więcej »

30.04.2019 18:15
23 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Uważni obserwatorzy styczniowego zaćmienia Księżyca mieli okazję podziwiać niezwykle rzadki widok, kiedy upadek meteorytu na powierzchnię Srebrnego Globu wywołał krótki intenstywny błysk. Hiszpańscy astronomowie przeanalizowali dane z monitorujących Księżyc teleskopów systemu MIDAS (Moon Impacts Detection and Analysis System), policzyli, że meteoryt miał masę około 45 kilogramów i średnicę od 30 do 60 centymetrów. Na łamach czasopisma "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" piszą, że kosmiczna skała leciała z prędkością około...

Czytaj więcej »

30.04.2019 14:35
22 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: roku
źródło: https:
Astronomowie odkryli w marcu tego roku planetoidę o średnicy ponad 100 metrów, która w kwietniu 2027 roku może uderzyć w Ziemię. Prawdopodobieństwo zderzenia sięga 1 proc. Na szczęście... to nie jest rzeczywiste zagrożenie, ale początek scenariusza ćwiczeń, które rozpoczęły się podczas kolejnej międzynarodowej konferencji Planetary Defense Conference na przedmieściach Waszyngtonu. Do piątku 3. maja 300 astronomów, naukowców, inżynierów i ekspertów z innych dziedzin będzie się zastanawiać nad tym, jak ochronić Ziemię przed tego typu...

Czytaj więcej »

23.04.2019 14:52
23 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Wielki Finał tegorocznej edycji "Zwolnionych z Teorii" odbędzie się w środę, 24 kwietnia w Centrum Targowo-Kongresowym Global EXPO w Warszawie. Pojawią się na nim m.in. finaliści wszystkich dotychczasowych edycji, nauczyciele, przedsiębiorcy. Wstęp jest bezpłatny. Wejściówki można znaleźć na portalu evenea.pl.

Czytaj więcej »

19.04.2019 19:57
26 wyświetleń
0 komentarzy
źródło: https:
Naukowcy z University of Pennsylvania School of Medicine wykorzystali nowoczesną metodę edycji genów CRISPR do wyleczenia lub złagodzenia objawów groźnych, wrodzonych chorób płuc jeszcze na etapie płodowym. Wyniki przeprowadzonych na myszach badań dają poważne nadzieje na to, że w przyszłości będzie można w ten sposób zapobiegać u dzieci, jeszcze przed urodzeniem, na przykład mukowiscydozie. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Science Translational Medicine".

Czytaj więcej »

18.04.2019 21:57
33 wyświetleń
0 komentarzy
Tagi: pracy
źródło: https:
Czy zdarzyło wam się kiedyś pojechać w podróż i... wrócić z opóźnieniem? Na przykład z wakacji? Zwykle nie lubimy takich niespodzianek. A opóźniony powrót z pracy? Taka właśnie przygoda zdarzy się teraz amerykańskiej astronautce, Christinie Koch, która z pracy na orbicie wróci... cztery miesiące później. Przyczyną tego opóźnienia jest zmiana harmonogramu lotów związana między innymi z tym, że Rosjanie chcą wysłać na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) astronautę-pasażera ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To on w październiku wróci na...

Czytaj więcej »

Starsze wiadomości »

reklama
Polecamy
Reklamy sponsorowane